Eğitim

Suriye Operasyonunda Öğrencilerin Durumu Belirsiz!

Suriye Operasyonunda Öğrencilerin Durumu Belirsiz!

Suriye’nin kuzeyinde yapılacak olan harekatta sınır ötesinden sınırın bizim tarafımıda kalan illerine geçmişte olduğu gibi roketatarlı saldırıların yapılması bekleniyor. Bu da Kilis, Antep, Urfa ve Hatay gibi şehirlerde hayatın olumsuz etkileneceğini gösteriyor. Okula gidip gelen öğrenciler ise büyük risk altında bulunuyor. 2 milyona yakın öğrencinin bulunduğu bu illerde Milli Eğitim Bakanlığının herhangi bir tebliği bulunmadığı öğrenildi.

Bölgedeki hareketin kendilerine ve öğrencilerine zarar vermesinden korkan sendika başkanları ve eğitimle ilgili yönetici pozisyonunda bulunan kişiler endişelerini dile getirdi. Herhangi bir tedbir durumunun olup olmayacağıyla ilgili danışma noktası haline gelen illerin Milli Eğitim Müdürlükleri de kendilerine merkezden bir bilgi gelmediğini belirtiyorlar. Bu durumda Suriye sınırındaki illerde okulların normal zamandaki gibi devam etmesi gerekiyor.

Öğrenciler arasında tedirginlik var

Eğitim Sendika Yetkilileri genel anlamda yapılan açıklamalarda şu an için bölgede bir sorun olmadığını fakat geçmişte yaşanan tecrübelerden görüldüğü üzere yakında şehirlerin karışabileceğini ve bu durumun küçük öğrenciler arasında tedirginliğe yol açabileceği değerlendirmelerinde bulunuldu.

Suriye’ye sınır olan illere bakıldığında toplam 595 bine yakın öğrenci Şanlıurfa’da bulunuyor. Gaziantep’te 562 bin, Hatay’da 400 bin ve Kilis’te 60 bin öğrenci bulunuyor.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com