Gündem

Suriyelilerin Çoğu Türkiye’de Kalmak İstiyor!

Suriyelilerin Çoğu Türkiye’de Kalmak İstiyor!

Ankette en çok göze çarpan sonuç ise Suriyelilerin büyük bir oranının Türkiye’den ayrılmak istememeleri oldu. Göçmen ve mülteci raporu olarak adlandırılan raporun Suriyelilere ilişkin bölümünde çarpıcı sonuçlar yer aldı. Yapılan anketlerde Suriyelilerin yaklaşık % 39’unun Türkiye’de 6 seneden daha uzun süredir yaşadığını ortaya koydu.

Halihazırda Türkiye vatandaşlığına geçmemiş ve mülteci statüsü devam eden Suriyeliler’e “Vatandaşlık verilmesi durumunda Türkiye’de sürekli kalır mısınız?” sorusu yöneltildi. Bu soruya kesinlikle kalırım şeklinde cevap veren Suriyelilerin oranının % 43.8 olduğu görüldü. Türkiye ile Suriye arasında oluşturulması planlanan güvenli bölgeye gitmeye razı olanların oranı ise yalnızca % 25 oldu.

Büyük Çoğunluk Türkiye’de Kalmak İstiyor

Yapılan çalışmada Suriyeli vatandaşların % 40’ının da ülkelerine geri dönmek istemediği açıklandı. Geri kalan % 60’lık kesim ise şartsız bir şekilde geri dönüşü aklından geçirmiyor. Bazı şartların sağlanması durumunda Suriye’ye dönmek isteyen bu çoğunluğun da büyük kısmının olası bir dönüş yolu açılması durumunda fikrinden vazgeçecekleri sanılıyor.

Suriyelilerden gelen yanıtlardan göze çarpan bir başka hususta, kendi ülkelerine dönmek istemeyen Suriyelilerin Avrupa ya da Türkiye’den başka bir ülkeye gitme gibi bir niyetlerinin de olmadığını ortaya koydu. Bu da ülkemize geçici olarak gelmesine rağmen şartlardan memnun kalan ve sürekli burada ömrünü geçirmek isteyen Suriyelilerin sayısının çok yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Bu olayın ülkemize ne gibi etkileri olacağı ise vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Önümüzde ki günlerde Türkiye’yi nelerin beklediğini ise hep birlikte yaşayarak öğreneceğiz.

Yazar hakkında

Ömer Mercan

Erzurum Atatürk Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İleriye yönelik kendimi geliştirmek ve daha iyi bir deneyim için haber içeriği editörlüğü yapıyorum.

    E-Posta: omermercan@aktueladam.com

Yorum Yap