Dünya

Suudi Kursiyerlere Pentagon’dan Şok Karar!

Suudi Kursiyerlere Pentagon’dan Şok Karar!

İkinci bir tebligat yapılana kadar Suudi Arabistanlı pilotların uçuş eğitimlerinin devam etmeyeceği açıklandı. Geçtiğimiz günlerde bir Suudi Arabistanlı pilotun üs içinde yaptığı saldırının FBI tarafından terör saldırısı olarak araştırılacağının açıklanmasından sonra olaya Pentagon da dahil oldu.

ABD Savunma Bakanı Yardımcısı David Norquist konuyla ilgili yaptığı açıklamada saldırının gerçekleştiği Pensacola Üssündeki yabancı kökenli tüm kursiyerlerin incelemeye tabi tutulacağı belirtildi. Yapılacak olan güvenlik kontrollerinin tamamen sonuçlanmasına kadar Suudi Arabistanlı pilotların uygulamalı uçuş eğitimlerinin askıya alınacağı ve yalnızca sınıflarda teorik derslere devam edileceği belirtildi.

Norquist’in yaptığı açıklamalara paralel bir şekilde Amerika’nın Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığından da açıklama yapıldı.

Eğitim Başlangıç Tarihi Belli Değil

Halihazırda Amerika’nın çeşitli eyaletlerindeki üslerde toplamda 850 Suudi Arabistanlı kursiyer olduğu belirtilirken, bunlardan 300 civarı personelin pilot olduğu açıklandı. Bu pilotların uçuş eğitimlerinin güvenlik gerekçesiyle belirli süre yapılamayacağının belirtildiği açıklamada eğitimlerin devam edeceği günle ilgili ise bilgi verilmedi.

ABD tarafından alınan radikal kararın sebebi 6 Aralık Cuma günü Suudi Arabistanlı bir kursiyer teğmenin Pensacola üssünde personele karşı bir saldırı yapması ve 3 kişiyi öldürerek 8 kişiyi de yaralaması oldu. Üstelik saldırıyı yapan genç teğmenin saldırıdan önce Amerika’yı kötüleyen twit attığı da sonrada ortaya çıkmıştı.

Yazar hakkında

Eylem Çayır

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunuyum. Uzun yıllardır sosyal medya ve haber sektöründe içerik üretmekteyim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapıyorum.

         E-Posta: eylemcayir@aktueladam.com

Yorum Yap