Eğitim

Tasarım Beceri Atölyelerinde Değişiklik Sinyali Verildi!

Tasarım Beceri Atölyelerinde Değişiklik Sinyali Verildi!

Konuyla ilgili Ankara’nın Etimesgut ilçesinde bulunan bir ilkokulda pilot uygulama yapılmış ve konuyla ilgili karşılaşılabilecek sıkıntılar analiz edilmişti. Belirli bir süreyle yapılan gözlemlerin ardından gerçekleştirilen toplantıya Bulgaristan, Romanya, Litvanya, Portekiz ve Polonya ülkelerinden temsilciler katıldı. Yabancı temsilcilerin yanında pilot okul olarak belirlenen Bilge Kağan İlkokulunun müdürü Ahmet Aşkar ve Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım da toplantıda hazır bulundu.

Toplantıda söz alan okul müdürü Ahmet Aşkar, Tasarım Beceri Atölyelerinin amacının çocukları ezberci zihniyetten kurtararak, bir yandan öğrenirken, bir yandan da kendilerinin bir şeyler ortaya koymasını amaçladığını vurguladı. Vatandaşlarında hoşuna giden projeye tam destek verildi. Okul öncesi verilmesi planlanan eğitim ile çocukların gelişimlerini olumlu yönde etkileyecek olan uygulama bir çok ülke tarafından beraber yapılacak. Çocukların böylelikle el becerileri artacak ve hayal dünyaları daha fazla genişleyecek.

AB’ye Sunum Yapılacak

Konuyla ilgili tüm katılımcılar kendi ülkelerinde uyguladıkları pilot çalışmalar hakkında bilgi verdi ve 2 yıl boyunca bu verilerin takibinin yapılması kararlaştırıldı. Geçecek olan 2 yıllık sürede konuya ilişkin akademik makalelerin hazırlanarak nihayetinde uygulamayla ilgili kapsamlı bir dosyanın AB’ye sunulmasına karar verildi.

Öğrencilerin öğrenirken el becerileri ve bilişsel anlama kabiliyetlerinin de geliştirilmesini amaçlayan bu sisteme önümüzdeki yıllarda tüm Türkiye’de geçilmesi bekleniyor. Gençler için oldukça faydalı olması beklenen uygulama ile herkes ilgili bölümlerden faydalanabilecek.

Yazar hakkında

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz.

E-Posta: sergenbakis@aktueladam.com

Yorum Yap