Günümüzün teknoloji çağı olması sebebiyle çocuklarımızın da bu doğrultuda yetişmelerine az da olsa katkıda bulunacak olan teknoloji ve tasarım dersi bu yıl ilk defa orta okullarda öğrencilerle buluşacak. Bu dersin daha önceden verilmemesi sebebiyle ilk defa müfredatının oluşturulması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu müfredatın oluştuğunu açıklayarak içeriğiyle ilgili bilgiler paylaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yeni hayata geçen teknoloji ve tasarım dersinde mühendislik, tasarım, mimari tasarım, ürün geliştirme, bilgisayar ortamında tasarım çizimi ve enerji dönüşümleri gibi konular ele alınacak. Müfredatı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Temel Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin hazırladığı öğrenildi.

İlk Yıllarda Deneme Olarak Okutulacak

Orta okul 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin ilk defa alacağı bu derslerin temel amacının genç zihinleri analitik düşünmeye iterek, hayal güçlerini zenginleştirme ve belkide geleceğin tasarımcılarını keşfetme olduğu belirtildi. Müfredatın içerisindeki bir konu ise bir hayli dikkat çekti.

Teknoloji ve Tasarım dersi denildiğinde akla her ne kadar işin somut kısmı gelse de, müfredat içerisinde etik yollardan üretime katkı sağlama ve fikir haklarına ilişkin hususlar gibi konular da yer alıyor. İlk yıllar deneme amaçlı çocuklara okutulacak olan müfredatın zaman içinde eksiklikleri varsa giderileceği ve ortaya çok kaliteli bir müfredat çıkması bekleniyor.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap