Otomobil

Tesla Otomotiv Devi Volkswagen’i Geçti

Tesla Otomotiv Devi Volkswagen’i Geçti

Elektrikli araç denilince ilk akla gelen firma olan ve günden güne yaptığı geliştirmeler ile tüm dünyanın odağına oturan Tesla’nın, Almanya’nın otomotiv devi Volkswagen firmasından dahi daha iyi bir ciro yaptığı açıklandı.

Amerika borsasında büyük bir rekorun altına imza atan Tesla, İlk defa 100 milyar dolarlık rakama ulaştı ve ne kadar büyük bir firma olduğunu, bunun yanında projelerinin ne kadar halka hitap ettiğini kanıtlamış oldu. Son olarak geçtiğimiz Salı günü Tesla hisselerinde çok büyük bir yükseliş yaşanmıştı. Bu günden sonraki 2 günde de artışlar hızla devam edince Tesla firması 100 milyar dolarlık bir hisse senedi değerine ulaşmış oldu.

Özellikle Avrupa ve Amerika’da en değerli yatırımlardan birisinin elektrikli araç olduğu konuşuluyor. Birkaç yıl sonra benzin ve motorin ile çalışan araçların birçok ülkede yasaklanacağı düşünülüğünde, elektrikli araç teknolojisinin kısa bir sürede yayılması bekleniyor. Bu sebeple Amerikalı yatırımcılar Tesla firmasına paralarını yatırdıklarında kesinlikle zarar etme ihtimallerini göz önünde bulundurmuyor. Bu sebeple Tesla hisse senetlerinin değeri durdurulamaz bir artışla devam ediyor.

Tesla’nın bir anda bu kadar hızlı yükselmesi Amerika Borsasındaki rekoru egale etmesinin yanı sıra, bir başka yönüyle de dikkatleri çekiyor. Dünyanın en prestijli araba markası olma özeliğini taşıyan VolksWagen’in son istatistiklere göre Tesla’dan geri kaldığı açıkça görülüyor. Tesla markasının Amerikan borsalarından hisse senetlerinin birkaç baz puan daha yükselmesi bekleniyor.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap