Ekonomi

Ticaret Savaşının Kaybedeni Herkes Olur!

Ticaret Savaşının Kaybedeni Herkes Olur!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı ve aynı zamanda ICC Türkiye Milli Komitesi sorumlusu olan Rıfat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada özel sektörlere bir takım uyarılarda bulundu. Bir konuda yaşanan ticaret savaşının sonunda kazanan bir taraf bulunamayacağını, kaybedenin ise herkes olacağını belirten Hisarcıklıoğlu, özel sektör tarafından ticaret engeline takıldıkları durumlarda kolay pes etmeden ikna yoluna gidilmesi gerektiğini söyledi.

Ticaret Savaşını Hiçbir Taraf Kazanmaz

Hisarcıklıoğlu, İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkışıyla ilgili yapılan Brexit görüşmelerine de değindi. Konuya ilişkin olarak Hisarcıklıoğlu; İngiltere’nin bugüne kadar Brexit sürecinde 2 kez başbakan değiştiğini ve gelen 3. Başbakan döneminde bu sorunun çözülüp çözülmeyeceğinden emin olmadığını, olayın tam bir karmaşaya dönüştüğünü ve İngiltere’nin ayrılması ya da ayrılmaması durumunda neler yaşanacağına ilişkin kimsenin net bir öngörüde bulunamaması sebebiyle iş dünyasının oldukça olumsuz etkilendiğini söyledi.

Bir ülkede serbest ticaretin var olmasının zenginlik olarak, korumacı bir politika olmasının ise sefalet olarak algılanması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu özel sektörlerin uzun vadede korumacılık politikasıyla kazanmasının mümkün olmadığının altını çizdi.

Düzenlenen toplantıya ICC Genel Sekreterlik görevini yürüten John Denton da katıldı. Genel Sekreter Denton; yaşanan ticaret savaşları ve İngilterenin Avrupa Birliğinden çıkması üzerine konuşma yaparak görüşlerini iletti.

Yazar hakkında

Orhan Aydın

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesini okudum. Dijital Reklam ve Pazarlama üzerine bağlı olduğum şirketin editörlük bölümünde çalışıyorum. Haber siteleri için içerik üretmekteyim.

E-Posta: orhanaydin@aktueladam.com