Dünya

Trablus’a Saldırıya Karşı Tedbirler Artırıldı!

Trablus’a Saldırıya Karşı Tedbirler Artırıldı!

Son olarak şehirde gerçekleşecek saldırı riskinin artması sebebiyle Ulusal Mutabakat Hükümeti aldığı tedbirleri artırdığını duyurdu.

Uzun bir süredir yönetim boşluğu çeken ve büyük problemler yaşayan Libya’da UMH’nin İçişleri Bakanlığı olduğunu iddia eden grup Facebook adresinden bir açıklama paylaştı. Açıklamada şehirdeki artan tehlike risklerinden bahsedildi ve güvenlik tedbilerinin üst düzeye çıkarıldığı hatırlatıldı. İçişleri bakanlığı bünyesinde çalışan tüm görevlilerin en önemli önceliğinin vatandaşların can güvenliği olduğu da hatırlatıldı ve kendilerine güven duyulması istendi.

General Halife Hafter’i yabancı güç olarak kabul eden UMH, bu güçlerin önümüzdeki Cuma günü Trablus şehrine olası bir operasyon yapacağı şeklinde istihbarat aldığını duyurdu. Yapılacağı istihbaratı alınan saldırı için ne gerekiyorsa yapıldığını ve tedbirlerin alındığını belirten UMH hükümeti vatandaşlarına da panik yapmamaları ve kendilerini desteklemeleri konusunda uyarılar yaptı.

İlk Operasyon Hazırlığı Değil

Daha öncesinde Trablus’a karşı General Halife Hafter’in yine bir girişimi olmuştu fakat bu engellenmişti. Bundan tam 8 ay önce meydana gelen Trablus’u ele geçirme girişiminin ardından UMH “Burkan el-Gadab” operasyonu başlatarak Trablus’un işgal edilmesinin önüne geçmişti.

2011 yılının üzerinden 8 sene geçmesine rağmen hala bir meşruiyet krizinin yaşandığı Libya’da iki grup arasındaki amansız mücadele sürerken, bu süreçte devletin maddi ve manevi olarak fazlasıyla yıprandığı ve ekonomisinin toparlanamayacak seviyelere doğru gittiği belirtiliyor.

Yazar hakkında

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz.

E-Posta: sergenbakis@aktueladam.com

Yorum Yap