Dünya

Trablus’ta Çatışmalar İkinci Gününe Girdi!

Trablus’ta Çatışmalar İkinci Gününe Girdi!

İkinci gününe giren ve saatler ilerledikçe şiddeti artan çatışmalarda önemli gelişmeler olduğu açıklandı. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti olarak bilinen bir gruba bağlı birlikler ile Halife Hafter güçlerinin karşı karşıya gelmesi ülkede büyük bir krize yol açtı. Gün içerisinde kısa bir süreyle silahların sustuğu gözlendi.

Fakat bir anda Hafter Güçleri’nin Hamza Askeri Üssünü ele geçirmek için teşebbüste bulunması gerilimi yine tırmandırdı. Yeniden çatışmaya başlayan iki grup arasındaki çekişmenin ikinci gününde de sürdüğü gözlemlendi. Bu çatışmalarda ölü ya da yaralı olup olmadığı ise bilinmiyor.

Büyük bir teknolojik güçte kullanan Libya Ulusal Mutabakat Hükümetine bağlı güçlerin Hafter güçlerine ait bir Mig-23 uçağını da vurarak düşürdüğü iddia edildi.

Mühimmat Deposu Havaya Uçuruldu

Ulusal Mutabakat Hükümetine bağı olduğu bilinen bir Facebook sayfasından yapılan açıklamaya Hafter Güçlerinden bir yalanlama ya da teyit gelmese de, habere dair verilen detaylar incelendiğinde uçak düşürme olayının gerçek olduğu ortaya çıkıyor. Aynı facebook hesabından yapılan açıklamanın devamında uçağın pilotunun esir olarak ele geçirildiği de belirtildi.

Sosyal medyada yapılan açıklamalardan bir başkası da Hafter güçlerinin cephanesinin havaya uçurulduğu belirtildi. Top atışları ile yok edilen cephanede büyük miktarda mühimmat olduğu belirtildi. 2011 yılından beri meşruiyet krizi sebebiyle zaman zaman çatışmaya giren bu iki grubun ne zaman çatışmalara son vereceği ise bilinmiyor.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap