2019-12-06T16:47:37+03:00
Ana Sayfa Gündem 23 Ekim 2019 70 Görüntüleme

Tunus Arap Dünyasına Örnek Olmuş!

Tunus NAHDA Hareketi isimli partinin başkanı olan Raşid Gannuşi, TRT World Forum’da yaptığı bir konuşmada ülkesinde yaşanan darbe girişimini ve buna nasıl karşı gelindiğini anlattı.

2011 yılında Arap Baharı olarak adlandırılan akımın ilk başladığı ülke olan Tunus’ta Ekim ayının başında yapılan seçimi NAHDA Hareketi kazanmıştı. Bu partinin lideri olan Raşid Gannuşi yaptığı açıklamada ülkesinde peş peşe yapılan seçimlerle bir demokratik düzenin oturduğunu, bunun da iyi bir anayasa yapılmasına zemin hazırladığını ifade etti.

Arap Baharının üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen kurulan düzenin devam ettirildiğini söyleyen Raşid Gannuşi, bugüne kadar yaşadıkları buhranlı ortamdan sağ salim çıktıklarını belirtti. Kendi hükümetine de darbe teşebbüsü yapıldığını vurgulayan Gannuşi, bu kalkışmalardan da sıkıntısız bir şekilde kurtulduklarını sözlerine ekledi.

Demokratik İslam İle Yönetiyoruz

Arap gençlerinin kendilerine örnek olarak aldıkları ülkenin Tunus olduğunu iddaa eden Gannuşi, bu gençlerin Tunus’taki yaşayış şeklini kendi ülkelerinde de görmek istediklerini söyledi. Tunusun demokratik islam ile yönetildiğini hatırlatan Gannuşi, diğer Arap ülkelerinin de benzer şekilde yönetilmesi ile birlikte yaşanılan bütün sorunların ortadan kaybolacağını düşündüğünü söyledi.

Aynı foruma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı ve bir konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında Suriye’nin kuzeyinde yürütülen ve geçtiğimiz günlerde ara verilen Barış Operasyonuyla ilgili dünyaya çeşitli mesajlar verdi. Rusya Devlet Başkanı Putin ile de görüşeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, atılması gereken adımların vakit geçirilmeden atılacağını belirtti.

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Aktueladam.com Özgün ve kaliteli basın ilkesini benimsemiş olarak yayın hayatını sürdürmektedir.

Yazılı ve görsel olan haberlerden derlenmiş içeriklerin bütünü telif hakları ile birlikte aktueladam.com’a aittir.

Yayınlanan her türlü içerik, materyal 5846 numaralı telif hakları kanunu kapsamında koruma altına alınmıştır.

İzin alınmadan haberlerin kopyalanması aynı zamanda alıntılanması yasaktır.