Ekonomi

Türkiye Afrika’ya Lojistik Merkezler Kuracak!

Türkiye Afrika’ya Lojistik Merkezler Kuracak!

Afrika Bölgesine yönelik iş konseylerinin yaptığı toplantı esnasında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamada Afrika bölgesi için ilk defa böyle bir projeyi hayata geçirileceği ve lojistik merkez kurmadan bir ticaret merkezi kurulmasının Afrika’da mümkün olmadığının düşünüldüğü belirtildi.

Türkiye’nin Afrika’da da ticaret yapması için gerekli altyapı çalışmalarını hazırlamak istediklerini ifade eden Pekcan, bunun Avrupa ve Asya ülkeleri ile yapılandan çok daha zor olduğunu söyledi.

Şu anda Afrika’da yer alan birçok ülkede ya ticaret müşavirlikleri ya da büyükelçiliklerin var olduğunu söyleyen Pekcan, Türk Hava Yolları’nın 38 farklı Afrika ülkesine uçmasının da Türkiye’nin Afrika’da ticaret yapmasını kolaylaştırdığını söyledi.

İhracat Yapan Firmaların Daima Arkasındayız

Ruhsar Pekcan AK Parti hükümetinin Afrika ile aramızdaki ticaret hacmini yükselttiğini de ifade etti. Pekcan’ın verdiği rakamlara göre 2003 yılında Afrika ülkelerine yapılan ihracatın rakamı 5,5 milyar dolardı. Bugüne gelindiğinde ise bu rakamın 22,9 milyar dolara çıktığını belirten Bakan Pekcan, % 579’luk bir artış kaydedildiğini hatırlattı.

Ticaret Bakanlığının yurt dışına ihracat yapacak firma sahiplerinin her zaman arkasında olduğunun da altını çizen Ruhsar Pekcan, önümüzdeki yıla girilmesine birkaç hafta kala 2020 yılının Afrika üzerine en çok yoğunlaşıldığı yıl olacağını söyledi. Gerçekleştirilen toplantıda Afrika’da ticaretle uğraşan iş konseylerinin dertlerinin Pekcan tarafından dinlendiği öğrenildi.

Yazar hakkında

Orhan Aydın

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesini okudum. Dijital Reklam ve Pazarlama üzerine bağlı olduğum şirketin editörlük bölümünde çalışıyorum. Haber siteleri için içerik üretmekteyim.

E-Posta: orhanaydin@aktueladam.com

Yorum Yap