Dünya

Türkiye Doğu Akdeniz’de Petrol Çıkartmaya Devam Ediyor!

Türkiye Doğu Akdeniz'de Petrol Çıkartmaya Devam Ediyor!

Doğu Akdeniz’de 4 sismik arama ve sondaj gemisiyle hidrokarbon aramacılığında yeni bir çağın kapısını aralayan Türkiye, petrol arama ve elde etme süreçlerinde uygulanan teknolojinin yerlileştirilmesi için harekete geçti. Farklı sektörden meslek insanlarının katılacağı Türkiye Petrol Endüstrilerinde Milli Teknolojiler Çalıştayı (PEMT) ile sondaj gemileri Fatih ve Yavuz’a da yerli teknoloji tedariği sağlanması hedefleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Enerji ve Maden Politikası’nın üçlü sac ayağını yapan  “arz güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir piyasa” stratejisinin yerlileştirme ayağını güçlendirmek için yeni bir projeyi hayata geçiriyor.

Bu kapsamda petrol arama ve elde etmesüreçlerinde {kullanılan|uygulanan} teknolojinin yerlileştirilmesi ve ihtiyaçların yerli tedarikçilerden karşılanması amacıyla PEMT çalıştayı düzenlenecek.

‘Biz bize yeteriz’

Çalıştay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımı ve Türkiye Petrolleri’nin (TPAO) ev sahipliğinde “Biz, bize yeteriz” sloganıyla 10 Şubat 2020 de İstanbul’da gerçekleştirilecek. Türkiye’nin dört bir yönünden  ve çok fazla sektörden iş insanlarının katılacağı PEMT ile petrol endüstrisinde yerli teknoloji kullanılması adınaciddi bir adım daha atılacak. PEMT yerli tedarikçileri ve TPAO’yu bir araya getirecek ve yerli teknolojik dönüşümü hızlandıracak.

Fatih ve Yavuz’a yerli teknoloji sağlanacak

Çalıştay kapsamında yapılması planlanan işbirlikleri ile sondaj gemileri Fatih ve Yavuz’a da yerli teknoloji tedariği sağlanması hedefleniyor. Türkiye, 2019’da 121 kuyuda 34 kule ile kara sondajı gerçekleştirirken, Fatih ve Yavuz sondaj gemileriyle de 5 derin deniz sondajını başarıyla tamamladı. Türkiye’nin ulusal petrol arama ve imal etme şirketi TPAO 2019’da gündelik 50 bin varil petrol elde etme hedefini aşarak son 20 yılın memleket içi imal rekorunu kırdı. Yurt içi ve ülke dışı tüm petrol üretiminde ise TPAO tarihinin en yüksek gündelik üretimini 150 bin varil ile aştı.

5 yeni sondaj daha

Akdeniz’de çalışmalarını yürüten Türkiye, şimdiye kadar 5 sondaj kuyusunu tamamladı. 2020 içerisinde 5 yeni derin deniz sondajı daha yapacağını duyurdu. Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis sismik arama gemileri de arama hizmetlerini Akdeniz’de sürdürüyor.

Gemilerin vazifesi bitmedi

Fatih ve Yavuz sondaj gemileri, Akdeniz’deki enerji kaynaklarının tespiti çalışmaları kapsamında çalışmalarına devam ediyor. Yavuz sondaj gemisi KKTC’den alınan ruhsat dallarından “Lefkoşa 1” sahasına ulaştı. Fatih sondaj gemisinin ise son günlerde  demir attığı Mersin’in Taşuçu Limanı açıklarından ayrılarak yeni lokasyonuna ulaşması ve çalışmalarını burada sürdürmesi bekleniyor. Mevcut göre, sondaj gemileriyle 2020 yılında 5 derin deniz sondajı daha yapılması planlanıyor.

Yazar hakkında

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz.

E-Posta: sergenbakis@aktueladam.com

Yorum Yap