Mor ekmeğin insan ömrünü uzattığı ve beyaz ekmeğe göre katbekat daha sağlıklı olduğu Japonya’da birtakım bilimsel araştırmalar neticesinde kanıtlandı. Türkiye’de de bu konu ile ilgili yaklaşık 12 yıldır devam eden çalışmaları neticesinde geliştirilen mor ekmeğin imalat ve kamuoyuna sunum çalışmalarına Malatya ilimizde başlandı.

İstanbul’da İstanbul üniversitesi beyin ve biyoteknoloji araştırma merkezi Prof. Dr İhsan Kara ve ekibi mor ekmeğin geliştirilmesi aşamasında büyük emek verdi. 12 yıldır süren bu emek başarı ile sonuçlanan arak Türkiye’de de mor ekmek üretim çalışmaları hızla başladı.

Mor ekmek üreticisi durumdan umutlu

Mor ekmeği üreten ve halkın kullanımına sunarak bir ilki gerçekleştirecek olan firmanın yönetim kurulu başkanı Bahadır Yılmaz Prof. Dr İhsan Kara ve çalışma arkadaşlarına sonsuz teşekkür etti. Malatya’da mor ekmek üreten ilk firma olacaklarını belirten Yılmaz, bu konu hakkında oldukça heyecanlı olduklarını ve Türkiye’nin artık daha sağlıklı bir döneme gireceğini söyledi.

Bu konu hakkında ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını ve bu mor ekmek uygulamasını tüm Türkiye’ye yayacaklarını belirten başkan, mor ekmek uygulamasının Türkiye sağlık politikası alanında bir ilke imza atacağını duyurdu. İlerleyen zamanlarda Türk halkının mor ekmek ile nasıl bir iletişim içerisinde olacağı merak konusu.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap