Teknoloji

Türkiye’den Uzay Alanında Dev Adım!

Türkiye’den Uzay Alanında Dev Adım!

Büyük bir emeğin ürünü olarak ortaya çıkarılan bu ürünle birlikte uzay alanındaki çalışmalarda büyük bir adım atılmış oldu. ODTÜ’de ufak bir açılışla lansmanı yapılan ürünün önümüzdeki yıllarda uzayla ilgili araştırma çalışmalarında oldukça önemli görevler alması bekleniyor.

ODTÜ mühendisleri tarafından üretilen bu ürünün açılışına geçmiş dönemde Maliye Bakanlığı da yapan ve şu anda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olarak görev yapan Naci Ağbal da katıldı. Ağbal açılıştan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada araştırma ve geliştirmeye dönük tüm projelerin ekonomik anlamda arkasında olduğunu vurguladı.

Şu anda Türkiye’nin tüm bütçesinin % 1,03’lük diliminin araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayrıldığının altını çizen Naci Ağbal, önümüzdeki yıl bu rakamı 1,08 seviyesine çıkarmayı planladıklarını söyledi.

Yerli Teknolojimiz Durmadan İlerliyor

Bu tür projelerin büyük gayretler sonrası gerçekleşebileceğini söyleyen Naci Ağbal AK Parti’nin iktidara geldiği günden bu yana 17 senelik sürede üniversitelere yapılan toplam Ar-Ge desteğinin 10 milyar liraya ulaştığını belirtti.
Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Suat Ünal da açılışta söz aldı ve bu tür projelerin Türkiye toprakları içerisinde geliştirilmesinin önemini vurguladı.

Üretilen cihazın uzaya gönderilmek üzere üretilecek uydu malzemelerinin test aşamasında kullanılacağını ve Türkiye’ye yalnızca kullanım anlamında bir katkı değil, maddi anlamda da parasal katkı sağlayacağını ifade etti.

Yazar hakkında

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz.

E-Posta: sergenbakis@aktueladam.com

Yorum Yap