Mardin’de yaşanan olaylar ilk olarak Mardin Valiliği’ne yapılan bir ihbar ile başladı. Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan’ın usulsüzlük yaptığı iddiasının Kültür Bakanlığına bildirilmesi ile Bakanlıktan olayı incelemesi ve tahkikat yapması için müfettiş görevlendirildi. Müfettişler kısa sürede Mardin Müzesinde incelemelerde bulundu ve olayın boyutunu araştırdı. Tüm yapılan araştırmalar sonucunda müfettişler tarafından hazırlanan raporda Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan’ın zimmete para geçirme, yolsuzluk, kamu kurumunu zarara uğratmak gibi birçok farklı usulsüzlüğü işlediğine yer verdi. Bu rapor üzerine harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı vakit kaybetmeden Mardin Müze Müdürünü görevinden aldı.

Müze Müdürü olarak Arkeolog Sanat Tarihçisi atandı

Müfettişler tarafından hazırlanan raporda; Nihat Erdoğan’ın kentteki arkeolojik kazılarla ilgili ayrılan ödeneklerde de usulsüzlük yapıldığı belirlendi. Müze Müdürü konumundayken, Müze Müdürlüğü Emrine olarak yeniden görevlendirilen Nihat Erdoğan, soruşturması bitene kadar bu kadroda yer işgal edecek. Kültür ve Turizm Bakanlığının yerine atadığı isim ise Mardin Müzesinde arkeolog olarak çalışan sanat tarihçisi Mehmet Deniz oldu.

Görevinden alınarak soruşturmasının bitmesi beklenecek olan Nihat Erdoğan’a herhangi bir gözaltı ya da tutuklama işlemi olup olmayacağı şu aşamada bilinmiyor. İddia edilen hususlara ilişkin mahkemesi tamamlandıktan sonra eski müze müdürünün memuriyetinin de akıbeti belli olacak.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap