Eğitim

Yabancıların Öğretmenlik Kriterlerinde Değişiklik Yapıldı!

Yabancıların Öğretmenlik Kriterlerinde Değişiklik Yapıldı!

YÖK Yürütme Kurulu tarafından yapılan değişiklikler Türkiye’de bulunan tüm yabancı öğretim elemanı alacak üniversitelere bildirilerek bundan sonra yapılacak olan alımlarda bu kriterlerin göz önünde bulundurulması istendi.

YÖK Yürütme Kurulunun aldığı bu kararda geçmişten bugüne gelene kadar farklı üniversitelerde okuyan öğrenciler tarafından oluşturulmuş şikayetler de dikkate alındı. Bazı üniversitelerde öğretmenlerin yabancı kültürü empoze etmesine ilişkin ya da görevini tam anlamıyla yapmadığıyla ilgili şikayetler gelmekteydi. Bu çerçevede YÖK bir genelge hazırlayarak kriterleri değiştirdiğini duyurdu.

Buna göre yabancı uyruklu olup Türkiye’de öğretim elemanı olmak isteyen kişilerin eğitim geçmişine daha detaylı bakılacağı duyuruldu. Bunun yanında yabancı uyruklu öğretmenlerden sadece öğrencilere ders vermesinin değil, bazı konularda araştırma yaparak öğrencilerin ufkunu açacak projelere imza atmalarının da bekleneceği açıklandı.

Yabancı Eleman İstihdamı Düşecek

Öncelikle bunu başarabilecek kalitedeki yabancı öğretmenlerin alımının yapılacağı ve yüksek lisans, doktora gibi eğitimleri tamamlamış kişilerin istihdam edileceği öğrenildi.

Yapılan araştırmada Türkiye’de yetişmiş ve doktora sahibi kişilerin dahi zaman zaman öğretim elemanı olarak üniversitelere kabul edilmemesine rağmen, sadece yabancı dili olduğu için bu kişilerin gelerek öğretim elemanı olabilmelerinde hakkaniyetli davranılmadığı ortaya çıktı. Bu sebepten hareketle de yapıldığı düşünülen bu kriter değişikliğinden sonra yabancı öğretim elemanı istihdamının bir hayli düşeceği öngörülüyor.

Yazar hakkında

Ömer Mercan

Erzurum Atatürk Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İleriye yönelik kendimi geliştirmek ve daha iyi bir deneyim için haber içeriği editörlüğü yapıyorum.

    E-Posta: omermercan@aktueladam.com

Yorum Yap