2019-12-06T17:21:03+03:00
Ana Sayfa Eğitim 18 Ekim 2019 61 Görüntüleme

YÖK Başkanı Özel Yetenek Sınavına Dair Konuştu!

YÖK Başkanı Profesör Doktor Yekta Saraç bugün özel yetenek sınavıyla ilgili kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebep olan konuya açıklık getirdi.

Türkiye’de özel yeteneğe göre öğrenci alımı yapılan tam 128 farklı programın olduğunu söyleyen saraç, bu 128 programdan yalnızca 14 tanesinde özel yetenek sınavı kalktığını, diğer 114 programda hala özel yetenek sınavlarının icra edildiğini söyledi. Bu 14 programa da daha önceden de merkezi öğrenci alımı yapıldığını vurgulayan Yekta Saraç, kamuoyunda özel yetenek sınavlarıın tamamen kalkması şeklinde dolaşan söylentilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kendi politikalarında hiçbir zaman özel yetenek sınavlarını kaldırmak gibi bir düşünceleri olmadığına vurgu yapan Yekta Saraç, bilgi kirliliğini engellemek amacıyla bu konuda bilgilendirme yaptığını söyledi. 14 programla ilgili bu şekilde karar alındığını söyleyen Saraç, bu 14 programa sadece özel yetenek sınavı neticesinde giriş yapılabildiği bilgisinin yanlış olduğunu söyledi.

Kamuoyunda Algı Oluşturulmak İsteniyor

Bugüne kadar bu 1 programa hem merkezi yerleştirmeyle, hem de ek olarak özel yetenek sınavıyla kayıt alındığının altını çizen Prof.Dr. Saraç, kamuoyunda algı yaratmak isteyenlere karşı herkesi uyardı.

YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç tarafından bahsedilen 14 programın ise; Tekstil ve moda tasarımı, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, grafik resimleme ve baskı, çizgi film, grafik, moda ve tekstil tasarımı, spor bilimleri, tekstil, grafik tasarım, rekreasyon ve spor yöneticiliği programları olduğu öğrenildi.

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Aktueladam.com Özgün ve kaliteli basın ilkesini benimsemiş olarak yayın hayatını sürdürmektedir.

Yazılı ve görsel olan haberlerden derlenmiş içeriklerin bütünü telif hakları ile birlikte aktueladam.com’a aittir.

Yayınlanan her türlü içerik, materyal 5846 numaralı telif hakları kanunu kapsamında koruma altına alınmıştır.

İzin alınmadan haberlerin kopyalanması aynı zamanda alıntılanması yasaktır.