2019-12-06T17:21:43+03:00
Ana Sayfa Eğitim 22 Ekim 2019 100 Görüntüleme

YÖK Tartışılan Kararı 1 Yıl Ertelediğini Açıkladı!

Yüksek Öğretim Kurulu bugün beraberinde birçok eleştiri getiren bir uygulamayla ilgili verilen kararı 1 yıl süreyle ertelediğini duyurdu.

Daha öncesinde toplam 128 programa özel yetenek sınavı sonuçları kapsamında öğrenci alınırken, bunlardan 14 tanesinin sınavının yapılmadan alınacağı kararı verilmişti. Bu karara göre belirtilen 14 programa sadece mülakat sistemi ile öğrenci yerleştirilecekti. Bu konuyla ilgili Bakanlığa yapılan tepkiler sonuç verdi ve YÖK tarafından bu kararın 1 yıl ertelendiği açıklandı.

YÖK yaptığı açıklamada, daha önce hem sınav hem de merkezi yerleştirme usulüyle öğrenci kabulu yapan 14 programın bundan sonra yalnızca merkezi yerleştirilmesine dair kararın 1 yıl süreyle ertelendiğini duyurdu. Öğrenci ve veliler tarafından YÖK’e iletilen talepler doğrultusunda bir karar verildiğini söyleyen YÖK usullerde bir değişiklik olmamış gibi uygulanacağını belirtti.

Karar 1 Yıl Süre İle Ertelendi

Bu durumda 2020 yılında bu 14 programdan bir tanesini tercih eden öğrenciler öncelikle merkezi sınava katılacaklar, sonrasında da kendilerine uygulanacak olan özel yetenek sınavına girecekler. Verilen karara tepkiler sosyal medya üzerinden çığ gibi büyüdüğü için Yüksek Öğretim Kurumu geri adım atmak zorunda kaldı. Öğrenciler ise atılan geri adıma çok sevindi. Tabiki 1 yıl sonra da bu haklarından muaf olmak istemiyorlar.

YÖK’ün önce sadece merkezi sistemle yerleştirme yapacağını söylediği, sonrasında ise 1 yıl süreyle ertelediği bu kararın ilgilendirdiği bölümleri ise çizgi film, grafik tasarım, moda giyim, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil pazarlama, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon ve tekstil gibi bölümler yer alıyor.

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Aktueladam.com Özgün ve kaliteli basın ilkesini benimsemiş olarak yayın hayatını sürdürmektedir.

Yazılı ve görsel olan haberlerden derlenmiş içeriklerin bütünü telif hakları ile birlikte aktueladam.com’a aittir.

Yayınlanan her türlü içerik, materyal 5846 numaralı telif hakları kanunu kapsamında koruma altına alınmıştır.

İzin alınmadan haberlerin kopyalanması aynı zamanda alıntılanması yasaktır.