Gündem

YSK Başkanından Flaş Biyometrik Açıklaması!

YSK Başkanından Flaş Biyometrik Açıklaması!

YSK Başkanı Sadi Güven, oy pusulalarının dağıtılması suretiyle insanların mührü basması, bu mühürlü pusulaların sayılması, sonrasında imzaların eksik atılması gibi problemlerin yaşanması gibi çok sayıda olumsuz durumu ortadan kaldıracak bir teklif sundu. YSK’nın elektronik ortamda oy verilmesiyle ilgili altyapı hazırlıklarını tamamladığını söyleyen Sadi Güven, biyometrik kimlik sayesinde bunun mümkün olabileceğini söyledi.

Hatırlanacağı üzere son yerel seçimler AK Parti’nin itirazı üzerine değerlendirilmiş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yeniden seçime gidilmişti.

Büyük miktarda bastırılan oy pusulaları, okullarda görevli olarak çalışan memurlar ve daha birçok ek masrafın çıktığı bu yerel seçimlerin daha az masrafla tamamlanmasını sağlayacak olan uygulama gerçekten hayata geçerse ilk olarak 4 sene sonra yapılacak olan genel seçimlerde kullanılacak. Erken seçime gidilmesi durumunda ise bu sistemin yetişip yetişemeyeceğiyle ilgili yeterli bilginin bulunmadığı söylendi.

Bir Çok Avrupa Ülkesinde Kullanılıyor

Sadi Güven yaptığı açıklamada farklı ülkelerde yapılan seçimlerin süreçlerini de yerinde takip ettiğini ve aklındaki bu fikrin şu anda birçok Avrupa ülkesinde de problem yaşanmadan kullanıldığını söyledi. Son seçimde yaşanan tarzdaki problemleri de ortadan kaldıracak bu olan sisteme kesin bir şekilde geçiş düşünülürse tam anlamıyla kaç yıl süreceği konusunda hiçkimse bir şey kestiremiyor.

Yazar hakkında

Eylem Çayır

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunuyum. Uzun yıllardır sosyal medya ve haber sektöründe içerik üretmekteyim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapıyorum.

         E-Posta: eylemcayir@aktueladam.com

Yorum Yap