Teknoloji

Yurt Dışı Çıkış Harç Pulunda Teknoloji Devri!

Bu streslerden biri uçağı kaçırmak, diğeri pasaport kuyruğunda beklemek ve bir diğeri de yurt dışı çıkış harç pulu sırasında beklemektir. Uçağına ucu ucuna binmek üzere geç gitmiş kişilerin soğuk terler dökmesine sebep olan bu prosedür artık tek tıklamayla saniyeler içinde çözüme kavuşabilecek.

Geçtiğimiz dönemde zamlanan yurt dışına çıkış harç pulunun satın alınmasıyla ilgili sürekli bir yenilik ve kolay ödeme imkanı sağlanıyor. Son olarak havalimanlarının dış hatlar terminaline yurt dışı çıkış harç pulu veren otomatlar yerleştirilmiş ve uzun sıraların önüne geçilmesi hedeflenmişti. Şimdilerde ise bu harcın akıllı telefonlara yüklenecek bir uygulama ile ödenmesinin sağlanacağı bir altyapının kurulduğu belirtildi.

Pasaport’ta harç ödemesi görülebilecek

Uygulama aracılığıyla yurt dışı çıkış harç pulunu yatırmış kişilerin ekstra bir dekont ya da belge göstermesine de gerek kalmayacak. Çünkü ödeme bilgisi doğrudan pasaporta işlenecek ve pasaport kontrol memuru siz birşey demeseniz dahi bu harcın ödendiğini otomatik olarak görecek.

Yabancı ülkelerde pek bulunmayan bu yurt dışı çıkış harcı uygulaması uzun yıllardır ülkemizde uygulanıyor. Şu anda yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşların pasaport kontrol noktasına varmadan önce 50 TL karşılığında harç pulu alarak kontrol esnasında pullarını ibraz etmeleri gerekiyor.

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz. E-Posta: [email protected]

İlgili Kataloglar

Ayrıca Göz Atmalısınız
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün