Zaman zaman sokaklarda dahi otomatik döner kesen robotların ya da farklı farklı otomasyon cihazlarında kullanılan değişik robotların varlığına şahit oluyoruz.

Bir insanın yerini alıp alamayacağı tartışılan robotlarla ilgili faaliyet yürüten bir firmanın, yüz hatlarının birebir kullanılacağı bir robot üretmen için bu kullanıma izin verecek bir kişiyi arıyor. Üstelik yüz hatlarının robot üzerinde kullanılmasına izin veren kişiye tam 128,000 dolar yani Türk parasıyla 742,000 lira para verileceği açıklandı.

Robotlar Yaşlı İnsanlar İle Beraber Vakit Geçirecek

Her ne kadar meblağ büyük olsa da, bu teklif herkesin kabul edebileceği bir teklif değil. Lakin üretilecek robotun amacı, yaşlı insanlara bir nevi escortluk edecek bir arkadaş robot. Yaşlı insanlarla zaman geçirmesi düşünülen robotta kullanılacak yüzün güler yüzlü bir insandan alınması gerekiyor. Bunun yanında tüm dünyada bu model yaygınlaşınca yüzünün kullanılmasına izin veren kişiye sokakta nasıl tepkiler verileceği de merak konusu.

Şanslı kişiyi bulmak için ilan veren firma, ilan kapak fotoğrafı olarak bir gülen yüzlü robotu kullanmış. Robotun bir gözünü kırptığı ve sevimli bir şekilde güldüğü görülüyor. Bu yüz ifadesine yakın yüz ifadesi olanların başvuruda seçilme ihtimalleri de oldukça yükseliyor. İlanı veren şirketin adı ise bilinmiyor.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap